International and Local Convenors

Abstract Associate Professor Wendy Cooper Associate Professor Bing Tan Kong
Autopsy (Forensic) Associate Professor Alex Olumbe Dr Liza Boucher
Bone and Soft Tissue Dr Daniel Wong Dr Jason Hornick
Breast Associate Professor Wendy Raymond Professor Puay Hoon Tan
Cardiovascular Dr Vanathi Sivasubramaniam Professor Mary Sheppard
Cytopathology Associate Professor Elizabeth Salisbury Professor Fernando Schmitt
Dermatopathology (Convenor -1) Dr Oana Crainic Professor Aleodor (Doru) Andea
Dermatopathology (Convenor -2) Dr Louise Jackett
Developing Countries Associate Professor Raghwa Sharma Professor Emeritus Martin Hale
Digital & Quantitative Pathology & IT Computation Associate Professor Kais Kasem Dr Andrey Bychkov
Education in Pathology Dr. Simone­ L. Van Es Dr John Nicholls
Electron Microscopy Professor Jane Dahlstrom OAM
Endocrine Clinical Senior Lecturer John Turchini Professor Sylvia Asa
Gastro (Convenor - 1) Dr Caroline Cooper Associate Professor Rondell P. Graham
Gastro (Convenor - 2) Dr Joo-Shik Shin
Gynaecological (Convenor -1) Dr Marsali Newman Dr Naveena Singh
Gynaecological (Convenor -2) Dr Kerryn Ireland-Jenkin
Haematopathology (Convenor - 1) Associate Professor Penny McKelvie Professor Laurence De Leval
Haematopathology (Convenor - 2) Dr Kenneth Lee
Head & Neck Dr Touraj Taheri Professor Stephan Ihrler
History of Pathology Dr Rory Donnellan Dr Crystal Garae
Professor Robin Cooke
Infectious Diseases Dr Edwin Tan Professor Kum Thong Wong
Liver and Pancreas (Convenor 1) Dr Gregory Miller Professor Sanjay Kakar
Liver and Pancreas (Convenor 2) Dr Daniel Houghton
Mediastinal Dr Tina Baillie Professor Anje Roden
Molecular Professor Paul Waring Professor Christopher Corless
Neuropathology (Convenor - 1) Dr Jason Dyke Dr Pieter Wesseling
Neuropathology (Convenor - 2) Dr Joanne Sy
Ophthalmic Dr Juan Ortiz Dr Patricia Chevez-Barrios
Paediatric & Perinatal (Convenor -1) Dr Margreet Strauss Professor Rita Alaggio
Paediatric & Perinatal (Convenor -2) Dr Mike Watson
Pulmonary Associate Professor Sonja Klebe Dr Henry Tazelaar
Pulmonary Dr Edwina Duhig
QA Dr King Tan Dr Stephen Raab
QA Dr Esther Myint
Renal/ Nephropathology (Convenor - 1) Dr Jing Jing Li Dr Surya Seshan
Renal/ Nephropathology (Convenor - 2) Dr Mitali Nitia Fadia
Trainees Dr Marcus Dabner Dr Matthew Clarke
Uropathology Dr Francesca D'Souza Professor Kiril Trpkov
Social Media (Volunteer - 1) Dr Tristan Rutland Dr Jerad Gardner
Social Media (Volunteer - 2) Dr Zaid Househ